Květiny v koupelně

K uvolnění našeho těla často do horké lázně přidáváme pro pocit větší relaxace nejrůznější olejíčky s výtažky z květin, které mají aromaterapeutické účinky. Pro ještě ty nejnáročnější je vhodné doplnit koupel samotnými okvětními plátky. K dobytí energie, ale také vůbec ke zkrášlení interiéru koupelen nám však mohou posloužit i květiny živé.

Koupelna se na první pohled vůbec nezdá být místem vhodným k pěstování jakýchkoliv květin, ale opak je pravdou, jelikož ji provází neustálé vlhko a ještě k tomu většinou teplo, navíc za omezených světelných podmínek. V těchto podobných podmínkách se vyskytují květiny rostoucí právě v tropických deštných pralesech nebo jiných vlhkých a teplých místech světa. Koupelna vytváří pro tuto zeleň v našich poněkud nevyhovujících podmínkách ideální klima. Jeden požadavek tu ovšem je: dostatek světla. Pokud mame kouplenu s oknem, bude se zde dobře dařit všemožným druhům kapradin, liánovitých rostlin, tropickým travinám, ale i některým okrasným květinám v pestrých barvách. Zelená barva rostlin koupelně nejen sluší, ale také povzbudí naši mysl.

Koupelna -ideálním prostředím pro kapradiny

Teplo, světlo i vlhkost koupelny je skvěle pro nejrůznější kapradiny. Například ledviník ztepilý, který pochází z tropických oblastí a je charakteristický vícenásobně zpeřenými listy, které mohou být zvlněné se zkadeřenými okraji. Ve spodní části listu má malé hnědé tečky – výtrusy. Je to velice nenáročná a odolná rostlina kde je důležité intenzivní zalévání odstátou vodou. Půda musí být neustále vlhká. Ledviník patří k teplomilným kapradinám a vyhovují mu teploty 20 až 22 ˚C v letním období a 15 až 18 ˚C v zimním. Ledviník od května do srpna přihnojujeme jednou za dva týdny tekutým hnojivem pro pokojové rostliny Půda by měla být slabě kyselá a rašelinitá.

Z kapradin je dále velmi oblíbený také sleziník. V interiérech se nejčastěji využívá sleziník hnízdový, který má velké celistvé listy a připomíná ptačí hnízdo.

V koupelně se může také dobře vyjímat parožnatka. Je to vzhledově velmi zvláštní kapradina, jejíž listy připomínají paroží losa. Potřebuje dostatečné množství světla, ale nesnáší, když na ni slunce praží přímo. Často si kapičky vody shromažďuje na listech. Ty nikdy nesmíme stírat, aby se nenarušil jejich jemný povrch. Pěstovat ji můžeme v květináči, ale i zajímavě vypadá v závěsném košíku. Ďáblův vous je kapradina známá pod jménem netík.

Monstera je v domácnostech velice populární. V tropických deštných pralesech roste na stromech jako liána. Tato rostlina má velké lesklé a perforovanými listy a koupelna je pro ni ráj. Není náročná na zalévání (nesmí zcela vyschnout, ale nepřemokřuje se), důležité je ale rosení, o které se však v koupelně nemusíme příliš starat. Mladou rostlinu je nutné každoročně přesazovat, protože její kořeny se rychle rozrůstají. Květinu přihnojujeme dvakrát týdně kombinovaným hnojivem pro pokojové rostliny. Vhodný je rašelinový substrát nebo jednotná zemina.

Do koupelny je vhodný i filodendron velmi rozšířená liána s menšími srdčitými listy, která se zláště dobře bude vyjímat v závěsných nádobách.

Šáchor je celosvětově rozšířená rostlina. Za dob starého Egypta byla využívána k výrobě pergamenu, jiný druh zase pro jedlé kořínky. Připomíná trávu a má tuhé rákosovité stonky s růžicí úzkých listů podobných rozevřenému deštníku. Šáchor by měl v podstatě neustále stát ve vodě – pokud bychom na něj zapomněli do 24 hodin zežloutne. Během léta mívá malé klasovté květenstvím žluté barvy.Ideální je hlinitá půda s rašelinou, každých 14 dní hnojit.

Květiny v ložnici >>