Květiny v obývacím pokoji

Méně je více

Obývací pokoj bývá nejvíce aktivně užívaným místem setkávání a odpočinku. Ať už je zařízený v jakémkoli stylu, rostliny by jej měly doplňovat. Většinou působí lépe jedna či několik dobře zvolených velkých rostlin než velké množství malých. Výrazné styly doplní rostliny s listy rovněž výrazných tvarů a barev, pohodu jemných tónů a rozptýleného světla spíše olistění drobné. Vzhledem k rozmanitosti nároků různých druhů snadno využijete osluněné místo u okna i tmavší prázdný kout.

Teplé, jemné barvy pokoje

Pohodlně zařízený pokoj v teplých, jemných barvách a vzorech podtrhnou roztřepené listy velké palmy, jako je třeba Rhapis či žumara. Pokud se klene nad pohovkou, přímo lákají k posezení a odpočinku. Potřebují nádoby odpovídající velikosti a úplně postačí, pokud to budou keramické květináče typické oranžovohnědé barvy, s podkladovou miskou ze stejného materiálu. Zlatou tečkou je váza tulipánů v něžných pastelových tónech.

Horké slunce i v zimě

Syté červené a okrové barvy spolu geometrickými tvary inspirované horkým Mexikem si přímo říkají o sukulenty, třeba v hranatém terakotovém květináči. Dominantu může vytvořit vysoká opuncie či pryšec, doplňky rozmanité kaktusy, pachypodia, „živé kameny“ Lithops, které jednou možná oživí malou soukromou poušť za oknem zázračným květem.

Moderní pokoj

Moderní high-tech interiéry s typickými lesklými plochami kovu a skla si říkají o výrazné a osobité rostliny. Doplnit jej dokáží dracény s vysokými kmínky, špičatá agáve a aloe, odolná juka, anthurium se svými nezaměnitelnými květy, které samy vypadají jako dílo avantgardního návrháře. Můžete si ji pořídit i jako řezanou květinu – do podobných interiérů se hodí odvážné a neobvyklé vazby z exotických rostlin. Stylu by samozřejmě měly odpovídat i nádoby – jednoduchých tvarů a jednolitých, výrazných barev.

Netradiční rostliny nemusi nemusí být vždy pěstovány v klasických květináčích. Zajímavé je umístění do skleněných misek či různě tvarovaných váz ze skla. Takto lze pěstovat například břečťan, papyrus či některé druhy kapradin. Do nádoby můžeme ještě umístit kamínky, barevný písek či mušle výsledný efekt bude prostě úžasný!

Pohoda jako u babičky

Pokud je vašemu srdci nejbližší venkovský styl obývacího pokoje, kde starý dřevěný nábytek doplňují tkané koberečky, sáhněte po drobnolistých, spíše domácích nežli exotických rostlinách. Mohou koukat z košíků, hliněných hrnečků a kameninových korýtek, které přímo podtrhují svěžest zelených lístků. Své místo tu najdou starožitné vázičky a džbány. Z řezaných i sušených květin útulnému prostředí kralují drobné růže něžných barev, kopretiny, barevné žebříčky, či zářivé „lampiónky“ mochyně židovské třešně.

Vhodná volba nenáročných druhů, jako je například zelenec, břečťan, fíkus, palma,monstery a další. Pokud máme stinnější kout můžete tam umístit například kapradiny. Mistnost můžete také oživit exotickými druhy orchidejemi, banánovníky, citrusy či broméliemi. Péče o ně někdy bývá již náročnější.

Květiny v koupelně >>